Różne kolory ekranów spawalniczych


Przyglądając się poszczególnym odmianom ekranów spawalniczych, szybko zauważa się, że różnią je nie tylko jakieś konkretne właściwości techniczne, ale często nawet i… sam kolor! Wbrew pozorom on też ma znaczenie. Nie jest może aż tak ważny jak to, by ekran spawalniczy po prostu okazał się trwały i oporny na działanie promieniowania oraz zdolny do jego przefiltrowywania, jednakże gdy te podstawowe warunki zostaną już spełnione, warto pomyśleć o bardziej szczegółowych kwestiach, by końcowy wybór okazał się tym strzałem w dziesiątkę.

Ekrany spawalnicze na ogół w jakimś stopniu są przezroczyste. W jakimś, bo to, w jakim stopniu zdołają one zasłonić wybraną przestrzeń, zależy m.in. właśnie od ich koloru, czyli od ich pokrycia. Jest to jeden z powodów, dla którego warto wziąć ten kolor pod uwagę na zakupach. Ogólna zasada jest taka, że im ciemniejsza jest barwa materiału, tym mniejsza jest jego przezroczystość. W tym przypadku nie ma natomiast dobrych czy złych wyborów. Każdy kolor może okazać się właściwy, jeśli tylko zostanie właściwie dopasowany do swojego przeznaczenia, czyli miejsca docelowego dla ekranu spawalniczego.

Takimi typowymi barwami dla ekranów spawalniczych są: czerwień, zieleń, błękit lub granat oraz brąz. Raczej nie tworzy się folii czarnych, więc jeśli komuś zależy na tym, by miały one jak najniższą przezroczystość, powinien on zdecydować się na wariant ciemnobrązowy albo ewentualnie ciemnozielony. Z kolei najbardziej przezroczyste okażą się ekrany spawalnicze jaśniejsze, czyli np. te błękitne bądź jasnoczerwone. A dlaczego jest to tak ważne, by nie były one całkowicie kryjące? Otóż ma to na celu zapewnienie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Dzięki temu bowiem, że folia będzie częściowo przezroczysta, możliwe stanie się szybkie dostrzeżenie ewentualnych zagrożeń. To umożliwi natomiast ekspresową reakcję, która nierzadko bywa na wagę złota. W przypadku tych trudnych wydarzeń czas odgrywa kluczową rolę. Nieraz trzeba działać bardzo szybko, by być w stanie np. udzielić komuś pomocy.

Sprawdź naszą stronę: izolacyjnie.pl