Piękny uśmiech to przede wszystkim regularne kontrole stomatologiczne


Zdrowe zęby to nie tylko kwestia zdrowia, ale także estetyki. Zdrowe zęby są bardzo istotne, ma to związek z funkcją jaką pełnią, a mianowicie jest to rozgryzanie i rozdrabnianie pokarmów oraz mówienie. Co jest przyczyną chorób zębów oraz w jaki sposób im zapobiegać?

Najczęstszą przyczyną chorób zębów jest próchnica. Jest to choroba związana z działalnością organizmów bakteryjnych obecnych naturalnie w jamie ustnej. Nieleczona próchnica może powodować szereg niekorzystnych zmian w strukturze szkliwa zębów, które są niewidoczne dla pacjenta na ich początkowym etapie. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u specjalisty, jakim jest dentysta bemowo. W gabinecie dentystycznym lekarz jest w stanie ocenić czy w jamie ustnej rozwinęła się próchnica i w jak zaawansowanym stadium ona jest.

Warto zauważyć, że czas działa na niekorzyść pacjenta, ponieważ zaawansowana choroba próchnicza powoduje ból oraz zniszczenie warstw ochronnych zęba, takich jak szkliwo i zębina. Może to doprowadzić do konieczności dewitalizacji zęba lub jego usunięcia. Braki w uzębieniu powodują konieczność ich protetycznego uzupełnienia.

W profilaktyce przeciwpróchniczej ważne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego, który powoduje powstawanie stanów zapalnych dziąseł oraz zmian próchniczych zębów. Kamień nazębny jest twardą, zmineralizowaną płytką nazębna, która nie została usunięta w trakcie szczotkowania zębów. Usunięcie kamienia z zębów jest bezbolesne i niedrogie, a przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Oprócz regularnych wizyt stomatologicznych, niezmiernie ważna jest codzienna higiena jamy ustnej oraz odpowiednia dieta. Szczotkowanie zębów jest najskuteczniejszym sposobem usuwania płytki nazębnej, która pojawia się na powierzchni zębów na skutek spożywania pokarmów.

W zachowaniu zdrowych zębów ważna jest także dieta, w której ogranicza się spożywanie cukrów poprzez wyeliminowanie nadmiernych ilości słodyczy oraz słodzonych napojów, które przyspieszają powstawanie próchnicy.

Podsumowując powyższe informacje warto zauważyć, że najważniejsza w estetyce pięknego uśmiechu jest wczesna profilaktyka dentystyczna.

Zapraszamy: https://medicdental.com.pl/