Jak dopasować dachówkę do budynku?


To, jak zaprezentuje się dach, będzie mieć duży wpływ na ostateczną estetykę całego budynku. W jakimś stopniu dachówka decyduje także o wytrzymałości obiektu, jego odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz ogólnej funkcjonalności. Dachy Poznań są różne, dlatego w różny sposób, biorąc pod uwagę wiele kryteriów, dopasowuje się je do poszczególnych budynków. Materiał wykonania dachówki musi gwarantować jej bezpieczeństwo, wytrzymałość i trwałość. Powinien zapewnić budynkowi praktyczną górną osłonę, która nie dopuści do tego, by na wnętrze mogły zadziałać jakiekolwiek negatywne czynniki zewnętrzne.

Typ konstrukcji dachu zadecyduje o bezpieczeństwie budynku, jednakże często jest tak, że nie każdy rodzaj dachówki może zostać zastosowany na każdym obiekcie. To wszystko uzależnione jest od sposobu skonstruowania bryły. Jeżeli ma ona dość nietypowe wymiary, nie ma tradycyjnego kształtu albo zawiera sporo niecodziennych elementów, najprawdopodobniej najlepiej sprawdzi się na niej dachówka o mniejszym rozmiarze, którą łatwiej dopasować do tych niekonwencjonalnych dachów. Małoformatową dachówką jest dachówka ceramiczna. Opcjonalnie można też pomyśleć o wykorzystaniu dachówki betonowej, która może pochwalić się niższą ceną, ale za to ma wyższą wagę, przez co potrafi wyglądać ciężko i zbyt masywnie.

A na ciężar dachówki zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę, albowiem nie może być on za duży w stosunku do typu konstrukcji – dachy Poznań muszą swobodnie utrzymywać się na budynku i nie mogą go nadmiernie obciążać. Druga bardzo ważna kwestia to typ wykończenia. Dachówki rzadko kiedy są idealnie gładkie i zwykle warto właśnie zastosować na nich bardziej chropowatą powierzchnię, albowiem taka struktura sprawia, że dużo wolniej dochodzi do osadzania się zanieczyszczeń bezpośrednio na dachu. A życie trzeba sobie przecież ułatwiać. Jeżeli dach ma spełniać swoją podstawową funkcję zabezpieczającą, musi być utrzymywany w dobrym stanie. Dachówka, która praktycznie nie ulega zabrudzeniom, nie wymaga natomiast szczególnej pielęgnacji.

Sprawdź: https://www.polwest.pl/