Czym są peelingi skóry?


Peeling to rodzaj zabiegu kosmetycznego, którego celem jest odmłodzenie i poprawa wyglądu skóry. Peeling skóry wykorzystuje pewne enzymy i kwasy w celu złuszczania skóry, odsłaniając świeższą, czystszą i młodszą skórę pod jej powierzchnią. Peeling, usuwając martwe komórki naskórka i minimalizując widoczność otwartych porów, znacznie poprawia wygląd skóry.

Ludzie mogą zdecydować się na zabieg złuszczania skóry z wielu powodów, które zazwyczaj dotyczą wyglądu osobistego. Peeling skóry lub peelingi chemiczne są stosowane przede wszystkim do leczenia zmarszczek i niedoskonałości, leczenia niektórych rodzajów trądziku, poprawy wyglądu blizn oraz poprawy ogólnego wyglądu i dotyku skóry. Peeling może być również stosowany w celu zmniejszenia piegów, plam starczych, uszkodzeń słonecznych i melasmy (ciemnych plam) spowodowanych ciążą lub przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Podczas zabiegu peelingu skóry specjalista wykorzystuje określone enzymy i kwasy (takie jak kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy, kwas mlekowy) w celu złuszczania lub złuszczania warstw skóry, odsłaniając zdrowszą, młodszą i świeższą skórę. Ponieważ jest to zabieg ambulatoryjny, nie ma potrzeby pozostawania na noc w szpitalu. Podczas sesji peelingu pacjenci mogą odczuwać pieczenie przez około 10 minut.

W celu przygotowania się do peelingu konieczne może być odstawienie przez pacjenta niektórych leków. Lekarz może poprosić pacjenta o przygotowanie skóry za pomocą niektórych leków, takich jak kwas glikolowy. Specjalista zapyta pacjenta, czy miał historię nawracających opryszczki lub blizn, lub czy miał prześwietlenie twarzy. W zależności od stanu skóry pacjenta i celu zabiegu, specjalista rozważy jaka jest najbardziej odpowiednia głębokość peelingu.

Po leczeniu może być konieczne odwiezienie pacjenta do domu przez kogoś. Ponieważ nowa skóra jest delikatna, ważne jest unikanie słońca przez kilka miesięcy po zabiegu peelingu. W zależności od rodzaju zastosowanego zabiegu peelingu, po pewnym czasie można spodziewać się zaczerwienienia (podobnego do oparzenia słonecznego), obrzęku lub pęcherzy po gojeniu się skóry.