badania termowizyjne urządzeń
Badania termowizyjne we współczesnej inżynierii
Opisywanie laikowi, jak działa test termowizyjny, sprawiłoby, że stanąłby w zachwycie i pocił się. Koncepcja wykrywania promieniowania podczerwonego obiektu (tj. niewidzialnego ciepła) i znajdowania usterek w komponentach w dużych systemach, zanim doprowadzą one do katastrofalnych uszkodzeń, jest innowacyjną, ale stosunkowo starą technologią.
To, co rozpoczęło się w latach 70. jako eksperyment mający na celu pomoc w pożarnictwie i wojsku, stało się dziś integralną częścią nieniszczących procedur testowania. Od systemów dystrybucji zasilania po zarządzanie obiektami, testy termowizyjne z pomocą nowoczesnych, niedrogich kamer na podczerwień ratują świat w każdej możliwej do wyobrażenia dziedzinie inżynierii, wykrywając problemy i pomagając w tłumieniu ich wpływu już na początku.
Badania termowizyjne urządzeń polują na niewidzialne
Zanim zrozumiemy, jak szerokie i dalekosiężne są pomocne dłonie badań termowizyjnych, warto poznać ich znaczenie we współczesnej inżynierii. Weźmy na przykład przypadek firmy energetycznej z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zaoszczędziła tysiące dolarów na kosztach gwarancji po wykryciu i pomyślnej naprawie podzespołu w jednym ze swoich produktów.
Produktem, o którym mowa, była łopatka turbiny gazowej elektrowni wykonana ze stopu na bazie niklu, która została poddana testowi strukturalnemu w celu wykrycia problemów z powłoką. Ponieważ nawet drobne zmiany w powłoce lub samym materiale mogą spowodować ogromne błędy operacyjne w turbinie, firma chciała dwukrotnie sprawdzić ich jednorodność. Co oni zrobili?
Termografia impulsowa – odmiana badań termowizyjnych – gdzie „impulsy” światła (luks o wysokim natężeniu) są okresowo kierowane na próbkę. Kamery na podczerwień jednocześnie rejestrują, jak ciepło przechodzi przez obiekt, pomagając inżynierom znaleźć najdrobniejsze problemy konstrukcyjne.
Na podstawie tych informacji firmy tworzą również obrazy, które mogą służyć jako odniesienie do przyszłych ćwiczeń dotyczących rozwiązywania problemów i instalacji. Testy termowizyjne pomagają zatem w wykrywaniu problemów niewidocznych gołym okiem.
To najwyższej klasy kontrola jakości właśnie tutaj, gdzie produkt końcowy jest testowany termicznie, zanim jeszcze wyjdzie z produkcji. Teraz wyobraź sobie ten sam scenariusz z ogromnymi tamami, obiektami wrażliwymi na nacisk, takimi jak samoloty i stacje kosmiczne, wiatraki, a nawet artykuły gospodarstwa domowego, takie jak wentylatory sufitowe.
Sprawdź koniecznie: termostop.pl/